10.09.2024
Projekty szkoleniowe

Synergia – inspiruje nadal!

Od września 2024 r. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie wdraża w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju i Edukacji Kierowników (ZiPREK), nowy, autorski projekt inspirowany projektem SYNERGIA – „Liderzy bez krawatów”.

uczestnicy projektu "Liderzy bez krawatów"

Adresat i cel projektu

Projekt "Liderzy bez krawatów" skierowany jest do pracowników średniego szczebla zarządzania, dotyczy nawiązywania i utrzymywania kontaktów, sprzyjając budowaniu relacji i wymianie doświadczeń.

Program

Projekt przewiduje cykl moderowanych spotkań mających na celu rozwój kompetencji miękkich pracowników, takich jak m.in.: komunikacja, zarządzanie ludźmi, podejmowanie decyzji, motywowanie itd. Forma spotkań to warsztaty o tematyce:

  • Motywacja lidera, czyli jak motywować siebie.
  • Zarządzanie zmianą w zespole.
  • Budowanie autorytetu lidera.

Spotkania będą prowadzone przez moderatora – uczestnika I edycji projektu SYNERGIA, w grupach do 15 osób. Czas realizacji każdego ze spotkań to ok. 1,5 godziny.

Zwycięski projekt wdrożeniowy

Projekt wdrożeniowy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie pod tytułem: „Zintegrowany Program Rozwoju Zawodowego Kadry Kierowniczej – program budowania warsztatu zarządczego” (ZiPREK) uzyskał najwyższe oceny wewnętrznej komisji konkursowej w I edycji projektu SYNERGIA i otrzymał wsparcie w zakresie przeszkolenia pracowników we wdrażaniu dobrych praktyk oraz środki finansowe na pierwszy etap wdrożenia nowych rozwiązań.

W ramach projektu, w okresie od 2021 roku zrealizowano w WMUW szkolenia dla kadry zarządzającej wyższego i średniego szczebla. Szkolenia obejmowały tematy takie jak zarządzanie ludźmi, motywowanie pozafinansowe oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, zarządzanie w sytuacjach konfliktowych, warsztaty z zakresu odporności psychicznej i bezpieczeństwa psychologicznego, style osobowości według modelu Insights Discovery.

Po 3 latach funkcjonowania programu ZiPREK osoby zarządzające w WMUW: 

  • potrafią lepiej zrozumieć potrzeby i motywacje członków zespołu, co wpływa na poprawę komunikacji i relacji w zespole;
  • znają skuteczne techniki rozwiązywania konfliktów;
  • wiedzą, jakie zadania można i warto delegować, co pozwala im skupić się na kluczowych aspektach zarządzania;
  • potrafią lepiej radzić sobie ze stresem i obciążeniem;
  • znają swoje mocne i słabe strony.

Serdecznie gratulujemy Warmińsko-Mazurskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Olsztynie kontunuowania dobrych praktyk wypracowanych w ramach projektu SYNERGIA i utrzymania trwałości wdrożeń.

Więcej informacji o wdrożeniu w WMUW.

Projekt SYNERGIA

Celem projektu SYNERGIA – Sieć współpracy i wymiany doświadczeń urzędników wysokiego szczebla z Europy Środkowej i Wschodniej  było przygotowanie, na bazie sieci współpracy kadry zarządzającej w administracji publicznej z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, nowego programu edukacyjno-kooperacyjnego i wdrożenie wypracowanych w trakcie realizacji programu rozwiązań w zakresie zarządzania instytucją w polskiej administracji.

Realizacja

Projekt był realizowany w 4 edycjach od września 2019 r. do 31 grudnia 2023 r., w partnerstwie ponadnarodowym z:

  • IPA – Institute of Public Administration (Bułgaria),
  • LSPA – Latvian School of Public Administration (Łotwa),
  • UPS – University of Public Service (Węgry).

Uczestnicy

Uczestnikiem projektu były:

  • instytucje administracji centralnej lub rządowej terenowej z Polski,
  • instytucje administracji centralnej lub rządowej terenowej z krajów Europy Środkowej i Wschodniej,
  • jednostki podległe oraz jednostki nadzorowane przez instytucje administracji centralnej lub rządowej terenowej z Polski lub krajów Europy Środkowej i Wschodniej,
  • które podjęły się udziału w wypracowaniu, a w przypadku instytucji z Polski również wdrożeniu wypracowanych zaleceń w obszarze zarządzania instytucjami.

Instytucje wytypowały do udziału w projekcie swoich przedstawicieli, pełniących funkcje kierownicze lub koordynujące zespół.

W projekcie udział wzięło łącznie 170 przedstawicieli instytucji administracji publicznych, w tym 100 osób z Polski oraz 70 przedstawicieli administracji krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Bułgaria, Węgry, Łotwa).

Dobre praktyki

W ramach realizacji projektu Synergia, na podstawie dyskusji i materiałów wykorzystywanych w ramach sesji szkoleniowych programu edukacyjno-kooperacyjnego, został opracowany Minipodręcznik maxipraktyk. Dobre praktyki zarządzania instytucją w administracji publicznej, autorstwa Dagmira Długosza.

Publikacja jest ogólnodostępna.

Finansowanie projektu

Projekt był wdrażany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój:

  • oś priorytetowa: IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa,
  • działanie: 4.3. Współpraca ponadnarodowa.