06.12.2010
Dla słuchaczy

Spotkanie słuchaczy z Jocelyn Bourgon, kanadyjskim ekspertem

6 grudnia 2010 r. w KSAP słuchacze spotkali się z Jocelyn Bourgon, ekspertką z zakresu zarządzania publicznego, która wygłosiła wykład pt. "Zarządzanie zmianą. Jak przygotować administrację publiczną do wyzwań XXI wieku (podwyższona kompleksowość i niepewność)? Wyniki obserwacji i porównań między krajami" Jocelyn Bourgon od 1994 roku piastowała stanowisko sekretarza w kancelarii Premiera Kanady; odpowiadała wówczas za najważniejszą reformę w kanadyjskiej administracji publicznej, obejmującą między innymi redukcję 47 000 etatów. W latach 1999-2003 była Przewodniczącą Kanadyjskiego Centrum Rozwoju Zarządzania, a od 2003 roku jest ambasadorem przy OECD oraz doradza w zakresie reformowania administracji publicznej kilku krajom, w tym Francji, Brazylii, czy Australii.

Gość skupił się na przedstawieniu wyzwań, jakie stają przed administracją publiczną w XXI wieku oraz na sposobach dostosowania administracji do nowych warunków. Podkreśliła wagę współpracy między państwami w radzeniu sobie ze skomplikowanymi wyzwaniami, jakie stoją przed współczesną administracją. Przedstawiła zarys projektu współpracy w zakresie modernizacji zarządzania publicznego pomiędzy Kanadą, Brazylią, Holandią, Wielką Brytanią, Singapurem oraz Australią. Sieć współpracy między tymi sześcioma państwami zakłada szeroki nakład pracy ze strony każdego z nich, włączywszy w to opracowywanie studiów przypadku, dokonywanie badań oraz wspólną pracę przy międzynarodowym okrągłym stole. 
Jocelyn Bourgon podkreśliła, że przemiany, jakie zachodzą w świecie powodują konieczność zmian w sposobie zarządzania w administracji, ale bez odrzucania wcześniejszych metod. Zaznaczyła, że najważniejszą zmianą, przed którą staje państwo w XXI wieku jest rosnący poziom skomplikowania i złożenia spraw, którym musi sprostać administracja. Rozwiązywanie złożonych i skomplikowanych zagadnień nie jest możliwe przy wykorzystaniu jednego tylko narzędzia, np. wprowadzenia nowego prawa, czy opodatkowania, podkreśliła w związku z tym konieczność podejścia holistycznego w zarządzaniu publicznym.
Administracja publiczna stoi także przed wyzwaniem zmiany w postrzeganiu relacji między państwem a obywatelem. Wprawdzie istnieje zakres spraw, w których tylko państwo jest uprawnione i obowiązane do działania, jednak w rosnącej ilości spraw państwo powinno współpracować z obywatelami, przy osiąganiu „rezultatów obywatelskich”. 
Podkreślony został fakt rozrastania się sfery publicznej, co powoduje zmiany w roli państwa w zmienionym świecie. Rola państwa jako usługodawcy pozostaje nadal obecna we współczesnym świecie, ale w coraz większym stopniu państwo staje się strażnikiem, swego rodzaju opiekunem przy rozwiązywaniu problemów publicznych. Obywatele stają się współtwórcami wartości, którymi kieruje się państwo w zarządzaniu publicznym i uczestniczą w zarządzaniu publicznym.
Prelegentka podkreśliła również rolę, jaką odgrywa państwo w osiąganiu rezultatów działań publicznych, jeżeli przekazuje ono działania innym podmiotom W takiej sytuacji państwo nie wyzbywa się odpowiedzialności za ostateczny rezultat. . Zaznaczyła, że państwo odpowiada za interes publiczny zawsze, choćby w najtrudniejszych warunkach, takich jak światowy kryzys ekonomiczny. 
Pani Bourgon przedstawiła również schemat ram logicznych w zarządzaniu publicznym, dostosowany do przemian zachodzących we współczesnym świecie. Przy omawianiu zagadnień związanych z tematem powoływała się na doświadczenia różnych krajów we wprowadzaniu strategii w polityce społecznej oraz wymiarze sprawiedliwości.
Podczas dyskusji prelegentka wyraziła opinię na temat e-administracji. Podkreśliła, że wykorzystanie nowych środków technicznych nie jest nową metodą działania administracji, która zastępuje te stosowane uprzednio, ale wspiera dotychczasowe sposoby i tak powinno być traktowane. 
Dr Marcin Sakowicz podniósł kwestię potencjalnych sposobów zachęcania obywateli do większego uczestnictwa w zarządzaniu publicznym. Z kolei Maciej Drozd z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podjął żywy w Polsce temat redukcji etatów w administracji publicznej. W odpowiedzi, Pani Bourgon podkreśliła znaczenie systemowych zmian w organizacji administracji publicznej, powołując się na doświadczenia kanadyjskie.

Małgorzata Gołyńska,
Promocja XXII

Galeria zdjęć