Prosty język w administracji – rozmowa
Zapraszamy na rozmowę z cyklu „Prosty język w administracji”. Tym razem gośćmi będą Ewelina Łazarz (Urząd Gminy Oświęcim) i Paweł Burlewicz (Urząd m.st. Warszawy). Spotkanie odbędzie się online 17 kwietnia br., w godz.10:30-11:30.

Podczas spotkania porozmawiamy z Eweliną Łazarz i Pawłem Burlewiczem, przedstawicielami Urzędu Gminy Oświęcim oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – dwóch samorządów, które jako jedne z nielicznych w Polsce zdecydowały się na formalne wdrożenie prostego języka poprzez zarządzenia. To wyjątkowy krok w administracji samorządowej, który nadaje oficjalny charakter zmianom w komunikacji urzędowej i zobowiązuje pracowników do stosowania prostego, zrozumiałego języka w dokumentach i kontaktach z mieszkańcami. Podczas rozmowy omówimy powody podjęcia takiej decyzji, proces wdrażania nowych standardów oraz pierwsze efekty i wyzwania związane z tym działaniem.
- Termin: 17 kwietnia 2025
- Godzina: 10:30
- Forma: online
Ewelina Łazarz – kierowniczka Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Gminy Oświęcim. Specjalizuje się w pracy z tekstem – tworzy, redaguje, upraszcza, docenia odcienie znaczeniowe.
W samorządzie od 8 lat, wcześniej związana z branżą wydawniczą.
Paweł Burlewicz – kierownik projektu „Prosty język – jasna sprawa” w Urzędzie m.st. Warszawy. Trener prostego języka, autor materiałów dla pracowników urzędu, w tym zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy. Przez wiele lat dziennikarz i redaktor m.in. PAP, „SuperExpressu”, „Przeglądu Sportowego” i Eurosportu.
Rozmowę poprowadzą dr hab. Tomasz Piekot (Pracownia Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego) i prof. Waldemar Czachur (Krajowa Szkoła Administracji Publicznej).
Prosty język w administracji
Organizatorami cyklu webinarów "Prosty język w admnistracji" są Krajowa Szkoła Administracji Publicznej i Pracownia Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego. Webinary odbywają się pod patronatem szefowej służby cywilnej Anity Noskowskiej-Piątkowskiej.
Zgłoszenia
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie ankiety zgłoszeniowej.
Kontakt
Serdecznie zapraszamy do kontaktu: prosty.jezyk@ksap.gov.pl, tel. 22 60 80 122.
Do zobaczenia!