28.04.2023
Informacje

Premiera książki i jubileusz Pierwszej Promocji KSAP

27 kwietnia br. odbyla się premiera książki prof. Marii Gintowt-Jankowicz "Apolityczność stosowana. Moje lata ze służbą cywilną" oraz 30. rocznica zakończenia kształcenia Pierwszej Promocji KSAP. 

rozmawiają siedząc na fotelach prof. Maria Gintowt-Jankowicz i Jan Maria Rokita

„Jak wiadomo, wszystko w życiu ma swoją cenę. Konsekwentna i stanowcza apolityczność w działaniach Krajowej Szkoły Administracji Publicznej pozwoliła przeprowadzić i rozwijać tę instytucję pod rządami trzynastu premierów bez zmiany pierwotnych założeń i celów. W dniu jubileuszu […] po raz pierwszy publicznie przyznałam, że trudno jest być niczyją, ale jest to możliwe. Po latach mam nadzieję, że uważny Czytelnik uwierzy, iż istotnie jest to możliwe i – co więcej – że właśnie ta prawda jest jedną z ważniejszych przyczyn spisania tej historii.”

Maria Gintowt-Jankowicz

W spotkaniu udział wzięli prof. Maria Gintowt-Jankowicz, założycielka i długoletni dyrektor KSAP oraz Jan Maria Rokita, w latach 1992-1993 szef Urzędu Rady Ministrów oraz poseł X, I, II, III, IV i V kadencji. Rozmowę poprowadził red. Jacek Karnowski.

Książka jest bogatą w szczegóły i kontekst historyczny opowieścią o powstaniu i funkcjonowaniu Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Jak pisze we wstępie prof. Michał Kleiber opowieść ta stała się "kanwą szerszych rozważań o niezwykle ważnym problemie racjonalnej budowy instytucji kluczowych dla stabilności demokratycznego państwa". 

Premiera książki towarzyszyła jubileuszowi 30. rocznicy zakończenia kształcenia Pierwszej Promocji KSAP.

Galeria zdjęć