06.07.2013
Informacje

Postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej co roku, zgodnie z ustawą o służbie cywilnej, prowadzi postępowanie kwalifikacyjne dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie na urzędników służby cywilnej. W tym roku postępowanie odbyło się 6 lipca w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Budynek Warszawskiego Centrum Expo

Egzamin składał się z dwóch części: sprawdzianu wiedzy i sprawdzianu umiejętności niezbędnych do wypełniania zadań służby cywilnej. Postępowanie kwalifikacyjne obserwowali przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Rady Służby Cywilnej.

Do egzaminu przystąpiły 864 osoby. 70% uczestników postępowania stanowiły kobiety. 24% kandydatów było poniżej 31 roku życia, 50% w przedziale 31-40 lat, 20% w przedziale 41-50 lat, 6% powyżej 51 lat. 91% uczestników posiadało co najmniej 3-letni staż pracy, 9% dłuższy niż 2-letni. 40% kandydatów pochodziło z województwa mazowieckiego, 8% z województwa podlaskiego, po 6% z województw lubelskiego i śląskiego, po 5% z małopolskiego i łódzkiego, po 4% z dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego, po 3% z województw pomorskiego i podkarpackiego, 2% ze świętokrzyskiego oraz po 1% z opolskiego i lubuskiego. 63% uczestników przedstawiło certyfikat znajomości języka angielskiego, 30% rosyjskiego, 6% niemieckiego, pozostałe osoby certyfikaty znajomości języków: francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, japońskiego, białoruskiego, szwedzkiego.

Mianowania dokonywane są w ramach limitu mianowań urzędników służby cywilnej, określonego w ustawie budżetowej. W 2013 r. limit wynosi 200 osób. Do limitu mianowań na dany rok włącza się również mianowania absolwentów KSAP.

Mianowania w służbie cywilnej dokonuje, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, Szef Służby Cywilnej. W wyniku mianowania stosunek pracy na podstawie umowy o pracę ulega przekształceniu w stosunek pracy na podstawie mianowania.

Galeria zdjęć