Dyplomacja we współczesnym świecie. Jak może być skuteczna i jak każdy urzędnik może się w niej odnaleźć?
Zapraszamy na spotkanie z ambasadorem Tomaszem Orłowskim, dyplomatą i wykładowcą akademickim w zakresie stosunków międzynarodowych, praktyki dyplomatycznej i protokołu. Spotkanie odbędzie się we wtorek 19 listopada br. w godz. 16:30–18:30, w ramach projektu "KSAP inspiruje".
Dlaczego chcemy rozmawiać o dyplomacji?
Współczesny świat coraz głębiej wkracza w nasze codzienne życie. Zmniejszają się odległości, kontakty i współpraca są coraz prostsze, przekraczane są granice państw, w których tradycyjnie czuliśmy się bezpieczni. Staramy się rozumieć ten świat pełen sprzeczności i nieprzewidywalności, żeby móc jednocześnie korzystać z możliwości jakie otwiera.
Umiędzynarodowienie, dla kraju takiego jak Polska, jest wielką szansą rozwojową i cywilizacyjną. Wymaga odważnego udziału w wymianie międzynarodowej i polityce zagranicznej. Dyplomacja przestaje być wyłącznym instrumentem państwa w kontaktach międzynarodowych. Obecnie uczestniczą w niej już bezpośrednio wszystkie instytucje administracji publicznej i pracujący w nich członkowie służby cywilnej, samorządy, przedsiębiorstwa (widzą w umiędzynarodowieniu możliwości eksportowe i rozwój technologiczny), organizacje międzynarodowe i organizacje pozarządowe, reprezentujące społeczeństwo obywatelskie.
Dyplomacja na co dzień?
Coraz bardziej potrzebujemy dyplomacji rozumianej jako zestaw umiejętności zawodowych, metod pracy i technik prowadzenia kontaktów międzynarodowych, którymi posługują się nie tylko dyplomaci. Tradycyjna dyplomacja, rozumiana jako dyskretne rozmowy w zaciszu gabinetów, ustępowała przez XX wiek miejsca dyplomacji publicznej, pojmowanej jako sztuka przekonywania społeczeństw przez rządy do prowadzonej przez nie polityki zagranicznej. W XXI wieku dyplomacja idzie krok dalej, by przekształcać się w dyplomację społeczną, która czyni z potrzeb i oczekiwań opinii publicznej cel polityki. Dyplomacja bez dyplomatów to formuła, w której w kontaktach międzynarodowych, uczestniczą coraz liczniejsi, a umiejętności, jakie wypracowała dyplomacja stają się dla nich najlepszą formą osiągania skuteczności.
Jak być dyplomatą na co dzień? Dlaczego to ważne w administracji? Zapraszamy do dyskusji o roli dyplomacji w dzisiejszych czasach!
Program
- 16:30 – 16:50 Wystąpienie inspirujące, ambasador Tomasz Orłowski
- 16:50 – 17:30 Moderowana dyskusja
- 17:30 – 18:30 Czas na rozmowy przy małym poczęstunku
Prelegent
Tomasz Orłowski, ambasador tytularny. Z wykształcenia archeolog, mediewista i historyk sztuki.
W latach 1990-2021 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na stanowiskach wicedyrektora departamentów Europy, Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych, dyrektora Protokołu Dyplomatycznego, wiceministra Spraw Zagranicznych. Był sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz członkiem Rady Wykonawczej UNESCO.
Piastował funkcję ambasadora RP we Francji i w Księstwie Monako oraz we Włoszech i Republice San Marino.
Wyznaczony na ambasadora RP w Królestwie Marokańskim i Mauretanii, obejmie kierowanie placówką w najbliższym czasie.
Wykładowca akademicki w zakresie stosunków międzynarodowych, praktyki dyplomatycznej, protokołu dyplomatycznego i savoir-vivre, związany m.in. z KSAP (wykładowca i koordynator bloku Stosunki międzynarodowe w latach 1995-1996), Kolegium Europejskim w Natolinie, Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Handlową. Od 2019 profesor wizytujący na Sciences Po w Paryżu, Paris School of International Affairs. W latach 2021-2023 profesor Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego, kierujący Katedrą Stosunków Dyplomatycznych i Konsularnych. Dyrektor MBA Dyplomacja Studium Obywatelskiego Pawła Adamowicza i Akademii Marynarki Wojennej. Członek korespondent francuskiej Académie des Sciences morales et politiques. Członek Rady Administracyjnej Instytutu Jacques Delors.
Autor publikacji Protokół dyplomatyczny: między tradycją a nowoczesnością, Majestat Rzeczypospolitej. Ceremonie państwowe i uroczystości publiczne w stulecie odrodzenia Polski, Praktyka dyplomatyczna, a także Nasz zakochany przewodnik po Francji i Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka.
Adresaci spotkania
Spotkanie adresowane jest do słuchaczy i absolwentów KSAP, urzędników administracji publicznej i ekspertów zainteresowanych tematyką spraw międzynarodowych i roli dyplomacji we współczesnym świecie.
Zgłoszenia
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiety zgłoszeniowej do 15.11.2024 r. (piątek) do godz. 12:00.
Kontakt
Serdecznie zapraszamy do kontaktu: KSAPinspiruje@ksap.gov.pl.