23.09.2020
Informacje

Bilans korzyści i strat integracji europejskiej dla świata po pandemii

23 września br. odbyła się w KSAP 10ta edycja cyklu Wykładów im. prof. B. Geremka. Wydarzenie zostało zorgnizowane wspólnie przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Krajową Szkołę Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

prelegenci podczas debaty

Cykl wykładów rozpoczął się w 2010 roku z inicjatywy polskich i holenderskich ministrów spraw zagranicznych w hołdzie politycznej i naukowej działalności profesora Geremka i jego zaangażowania w stosunki polsko-holenderskie w ramach procesu integracji europejskiej. Wykład odbywa się corocznie na przemian w Polsce i Holandii. Obejmuje szeroko rozumiane zagadnienia europejskie. Prelegentami są wybitni przedstawiciele świata polityki, dyplomacji, mediów, środowiska akademickiego i nauki.

W tym roku, wykład prof. Bronisława Geremka poświęcony był ekonomicznemu wymiarowi integracji europejskiej. Wygłosił go Piotr Arak, Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się w szczególności do zjawiska pandemii Covid-19 i jej wpływu na rozbieżne interesy państw narodowych, zwłaszcza w kontekście przyjętego po żywiołowych negocjacjach między europejskimi liderami pakietu ratunkowego dla Europy i budżetu na kolejne 7 lat.

Po wykładzie odbyła się debata, w której wzięli udział:

  • Konrad Szymański, Minister do spraw Unii Europejskiej,
  • Anita van den Ende, Dyrektor Generalna ds. Współpracy Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Niderlandów,
  • Piotr Arak, Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego,
  • dr Agnieszka Wincewicz-Price, Kierownik Zespołu Ekonomii Behawioralnej, Polski Instytut Ekonomiczny (moderator).

Galeria zdjęć

Wideo