Zakres szkolenia
LegislacjaTytuł szkolenia
Rządowy Proces Legislacyjny
Czas trwania
bezterminowo
Forma zajęć
e-learningLiczba uczestników
bez limituKoszt
0.00 PLNAdresat
Szkolenie adresowane jest do osób, które uczestniczą w tym procesie, zarządzają nim lub po prostu potrzebna jest im wiedza o ukształtowaniu i zasadach rządzących tym procesem. Jest to więc szkolenie, z którego skorzystać mogą w pierwszej kolejności osoby pracujące w ministerstwach, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rządowym Centrum Legislacji i innych podmiotach należących do rządowego obszaru władzy publicznej (np. inspekcji, organów nadzoru). Treść szkolenia będzie przydatna także dla podmiotów spoza sektora publicznego np. przedstawicieli organizacji pozarządowych zainteresowanych uczestnictwem w rządowym procesie legislacyjnym.
Cele
Wiedza pozyskana w ramach szkolenia powinna pozwolić zainteresowanej osobie na uczestniczenie w tym procesie jako osoby pracującej w urzędzie obsługującym organ rządowy, a osobie zarządzającej fragmentem tego procesu (np. dyrektorowi departamentu w ministerstwie) pozwolić dostrzec znaczenie etapu dla całości procedury. Treść przekazywana w ramach szkolenia powinna stanowić punkt wyjścia do pogłębionej analizy przepisów Regulaminu pracy Rady Ministrów dotyczących np. odrębności proceduralnych związanych z rozpatrywaniem różnego typu dokumentów rządowych.
Program
Rozdział 1. Konstytucyjny system źródeł prawa
Rozdział 2. Rządowa Procedura legislacyjna
Rozdział 3. Wykaz prac
Rozdział 4. Opracowanie projektu
Rozdział 5. Uzgodnienia
Rozdział 6. Konsultacje publiczne
Rozdział 7. Opiniowanie projektu
Rozdział 8. Komitety Rady Ministrów
Rozdział 9. Komisja prawnicza
Rozdział 10. Potwierdzenie projektu przez KRM
Rozdział 11. Rada Ministrów
Rozdział 12. Proceduralne różnice i systemy informatyczne
Szkolenie e-learningowe zostało przygotowane w ramach projektu Doskonalenie i standaryzacja procesu legislacyjnego w urzędach obsługujących organy władzy publicznej (Legis) finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach: Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa II: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.16: Usprawnienie procesu stanowienia prawa.