19.05.2016
Projekty szkoleniowe

Zostań Argonautą i wyrusz po "złote runo" dobrych praktyk!

Już tylko do 31 maja przyjmujemy wnioski do programu "Argonauci – zagraniczne wizyty studyjne urzędników administracji publicznej"!

Flagi Unii Euroepjskiej na tle budynku Komisji Europejskiej

Wizyty studyjne

Program Argonauci umożliwia zdobycie ciekawych doświadczeń i wiedzy także w wąskich, bardzo specjalistycznych dziedzinach. Celem programu jest przeniesienie najbardziej efektywnych praktyk w dziedzinie organizacji, administracji, finansowania i zarządzania do polityk publicznych.

Program zakłada umożliwienie uczestnikom udziału w krótkich (do 10 dni) zagranicznych wizytach studyjnych lub tzw. job shadowing w partnerskich instytucjach i ich zapoznanie się z rozwiązaniami zarządczymi stosowanymi w innych krajach UE oraz ich wdrożenie w macierzystym urzędzie.

Szczegółowe informacje o programie oraz formularz aplikacyjny na stronie internetowej programu Argonauci.

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 maja!

Argonauci ruszają po najlepsze praktyki

W pierwszym naborze zostało wyłonionych osiemnastu urzędników, którzy już wkrótce, w poszukiwaniu najlepszych praktyk w dziedzinie organizacji, administracji, finansowania i zarządzania w politykach publicznych, pojadą do partnerskich instytucji publicznych w krajach Unii Europejskiej. Po powrocie podejmą próby wprowadzenia wybranych praktyk w swoim urzędzie.

Najwięcej, bo aż osiem wybranych projektów dotyczy obszaru związanego z ekonomią, finansami, polityką fiskalną i rozwojem przedsiębiorstw. Jeden z uczestników, we francuskiej Generalnej Dyrekcji Finansów Publicznych, będzie analizował przykłady efektywnych działań związanych z walką z przestępczością podatkową. Kilka zagranicznych instytucji publicznych, w tym: Narodowa Agencja Telekomunikacyjna i Pocztowa w Szwecji i Urząd Regulacji Komunikacji we Włoszech zgodziło się pokazać polskim „Argonautom” swoje zaawansowane narzędzia informatyczne, zwiększające efektywność funkcjonowania instytucji. W Holandii zrealizowane zostaną dwa projekty w obszarze kontroli zarządczej, a pracownik jednej z Komend Wojewódzkich Policji zapozna się z rozwiązaniami pozaoperacyjnej współpracy międzynarodowej w Prezydium Policji Kraju Związkowego Brandenburgii. Spośród wszystkich zatwierdzonych wniosków cztery dotyczą e-usług.

Pracownik Głównego Urzędu Statystycznego dowie się jak wykorzystywane są dane informatyczne z sieci handlowych (dane skanowane) na potrzeby badania cen detalicznych. Pracownik Okręgowego Urzędu Probierczego w Warszawie pozna natomiast rozwiązania organizacyjne i sposoby oznaczania zawartości metali szlachetnych w stopach, które stosuje partnerski urząd na Węgrzech.

O projekcie

Projekt jest wdrażany przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, oś priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działanie 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej.