29.09.2017
Dla słuchaczy

Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września 2017 r., w 78-tą rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, słuchacze XXIX Promocji oddali hołd urzędnikom i żołnierzom państwa podziemnego.

Wrzesień, w Warszawie i w całej Polsce, to miesiąc pełen historycznych symboli. Wśród zdarzeń obecnych w polskiej pamięci historycznej jest nie tylko wybuch II wojny światowej, agresja ZSRR na Polskę, lecz i wspomnienie polskiej odpowiedzi na te wydarzenia, zbrojnej i cywilnej. Polskie Państwo Podziemne powstało 27 września 1939, a za jego symboliczny początek uważa się powstanie tego dnia Służby Zwycięstwu Polski.

Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września br. słuchacze XXIX Promocji KSAP wzięli udział w obchodach 78-tej rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Pierwszym punktem obchodów była wizyta w miejscu pamięci w Palmirach, gdzie okupujący Polskę Niemcy dokonali szeregu masowych egzekucji. Szacuje się, że w palmirskim lesie Niemcy rozstrzelali 1700 polskich obywateli, w tym wielu urzędników. W trakcie pobytu w Palmirach słuchacze zwiedzili Muzeum Walki i Męczeństwa, a także złożyli kwiaty na grobach poległych i przy pomniku-krzyżach, upamiętniających ofiary.

Słuchacze KSAP uczestniczyli również w apelu pamięci pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie wraz z Dyrektorem Szkoły dr Wojciechem Federczykiem i Zastępcą Dyrektora Sylwią Ojdym złożyli wieniec. Uroczystość zgromadziła liczne grono kombatantów, przedstawicieli instytucji państwowych, wojska, harcerzy i władz Warszawy.

Gra miejska

Tego dnia słuchacze wzięli także udział w grze miejskiej, rozgrywanej  na ulicach Warszawy i osadzonej w realiach okupacji hitlerowskiej. Zadaniem słuchaczy było, na podstawie pozyskanych w czasie gry informacji, przekonanie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego do nieujawniania się po wkroczeniu na terytorium Polski Armii Czerwonej.

Galeria zdjęć