24.04.2012
Dla słuchaczy

Spotkanie Pana Ministra Michała Boniego z przedstawicielami środowiska teleinformatyków administracji publicznej

Michał Boni stoi przy mównicy i przemawia

24 kwietnia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej odbyło się spotkanie Pana Ministra Michała Boniego z przedstawicielami środowiska teleinformatyków administracji publicznej. Spotkanie zgromadziło ponad 80 osób kierujących komórkami IT w ministerstwach, urzędach centralnych i wojewódzkich.

Celem spotkanie było otwarcie i zaprezentowanie projektu „Nowoczesne kadry polskiej teleinformatyki administracji publicznej, narzędzia wymiany doświadczeń i podnoszenia kompetencji” ukierunkowanego na stały rozwój kompetencji cyfrowych w administracji, integrowanie środowiska teleinformatyków administracji publicznej, wymianę doświadczeń, pomysłów oraz zwyczajnej, codziennej współpracy.

Podczas swojego wystąpienia Minister Boni zaprezentował Raport Państwo 2.0 – Nowy strat dla e-administracji podkreślając, że przygotowana analiza otwarcia e-administracji wskazuje na chaotycznie i „silosowo” prowadzone działania oraz brak współpracy jako jedne z podstawowych przyczyn błędów w decyzjach podejmowanych w procesie informatyzacji państwa. Projekt „Nowoczesne kadry…” jest konkretnym krokiem w kierunku zaradzenia deficytowi współpracy oraz lepszej koordynacji prowadzonych przedsięwzięć cyfryzacyjnych. Mówił o tym w swojej prezentacji Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji, odpowiedzialny za realizację projektu.

Podczas dyskusji panelowej, w której poza ministrem Michałem Bonim uczestniczyli dyrektorzy Janusz Dygaszewicz (GUS), Zbigniew Jabłoński (Kancelaria Sejmu), Paweł Oracz (MF), Mariusz Madejczyk (UW w Białymstoku) oraz Marek Kulawczyk (MPiPS), wskazywano na brak przepływu informacji o działaniach urzędów jako jedną z głównych przeszkód w swojej pracy. Nawoływali do dzielenia się dobrymi praktykami, ale również tworzonymi produktami. Deklarowali otwartość i gotowość współpracy. Popierali powstała inicjatywę widząc jej celowość wobec integrujących się systemów teleinformatycznych oraz niekwestionowanej potrzeby stworzenia Systemu Informacyjnego Państwa. Pokreślili również, że ważne jest budowanie kompetencji cyfrowych urzędników, dla których e-administracja jest często wrogim i nieznanym środowiskiem pracy. Istotne jest też kształtowanie świadomości urzędników i kierowników urzędów, którzy muszą rozumieć cele i korzyści z wdrażanych systemów, oszczędności, które przynoszą. Muszą skutecznie dążyć do osiągnięcia rezultatów, które powinni znać i rozumieć.

Na zakończenie spotkania Pan Minister Boni podkreślił, że jest otwarty na dialog ze środowiskiem IT. Skuteczność działań MAiC i osiągnięcie celów projektu zależy bowiem przede wszystkim od osób kierujących komórkami odpowiedzialnymi za rozwój, eksploatację oraz utrzymanie systemów teleinformatycznych w administracji. Intencją MAiC jest rozpoczęcie długofalowej współpracy, która zaowocuje wartościowymi inicjatywami, poprawą skuteczności wykorzystywania narzędzi IT oraz lepszym odbiorem pracy teleinformatyków administracji.

Pliki do pobrania

Galeria zdjęć