21.06.2023
Informacje

Nowelizacja ustawy o KSAP podpisana przez Prezydenta RP

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 14 czerwca br. ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, która nowelizuje również ustawę z dnia 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Ustawa wejdzie w życie po 3 miesiącach od jej ogłoszenia.

sztandar KSAP oraz pierwsza strona ustawy o KSAP

Zmiany cywilizacyjne, jakich jesteśmy świadkami w ostatnich latach, stawiają także nowe wyzwania przed administracją publiczną. W związku z tym pojawia się również kwestia odpowiedniego dostosowania systemu kształcenia do służby cywilnej realizowanego przez KSAP. Krajowa Szkoła została powołana uchwałą Rady Ministrów z dnia 30 maja 1990 r, od ponad trzydziestu lat stanowi ważny ośrodek profesjonalizacji administracji publicznej.

Działalność rządowej szkoły administracji stanowi jeden z trwałych elementów doskonalących kadry polskiej administracji. Wspieranie osób na kierowniczych stanowiskach w administracji publicznej jest zadaniem wciąż aktualnym, odpowiada potrzebom nowoczesnego państwa i ułatwia sprostanie wyzwaniom, jakie stoją przed administracją publiczną w społeczeństwie cyfrowym opartym na wiedzy. Kształcenie urzędników służby cywilnej oraz kandydatów na kierownicze stanowiska jest istotne biorąc pod uwagę zmieniające się otoczenie społeczne oraz modernizację polskiej administracji publicznej, a w szczególności służby cywilnej. Wynika z tego potrzeba nowelizacji uchwalonej ponad 30 lat temu ustawy o KSAP, która dostosowuje swoją działalność do potrzeb współczesnej Polski.

Biorąc pod uwagę dorobek metodyki nauczania osób dorosłych (m.in. learning by doing, lifelong learning) oraz doświadczenia z pilotażu prowadzonego w KSAP (Program Kształcenie Liderów Administracji), a także współpracy z wiodącymi ośrodkami edukacyjnymi w Europie (np. IESE Business School, wymiana doświadczeń w ramach networkingu szkół rządowych OECD oraz DISPA), zaproponowano nową formę kształcenia słuchaczy – przemiennie z pracą w administracji publicznej (kształcenie dualne). Warunkiem przystąpienia do otwartej i konkurencyjnej rekrutacji będzie odpowiedni staż pracy i wykształcenie magisterskie. W ramach kształcenia dualnego słuchacze uzyskają wiedzę i umiejętności w zakresie takim jak dotychczasowi absolwenci KSAP. Dlatego otrzymają dyplom ukończenia Szkoły oraz mianowanie w służbie cywilnej.

Decyzję o formie kształcenia słuchaczy będzie podejmował Prezes Rady Ministrów – konstytucyjny zwierzchnik służby cywilnej – biorąc pod uwagę aktualne potrzeby administracji publicznej.

Znowelizowana ustawa w szerszym niż dotychczas zakresie akcentuje także pozostałe zadania KSAP, które służą profesjonalizacji administracji publicznej poprzez szkolenia, dłuższe programy szkoleniowe oraz współpracę międzynarodową. To także możliwość prowadzenia działalności analitycznej i badawczej – oczywiście w zakresie praktycznym – aby wzmacniać i modernizować instytucje publiczne.

Zmiany, które wprowadza podpisana ustawa, oznaczają dla KSAP możliwość dalszego rozwoju działalności i jeszcze lepszej realizacji misji „kształcenia do służby publicznej”, tj. troski nie tylko o możliwość podnoszenia kompetencji, ale także dbania o rzetelność i poziom etyczny członków korpusu służby cywilnej.