ESG. Jak wpisuje się w DNA administracji publicznej?
Zapraszamy na spotkanie Forum Zarządzania Publicznego "ESG. Jak wpisuje się w DNA administracji publicznej?" . Sesja odbędzie się 21 stycznia br. (wtorek), w godz. 10:00-14:00, stacjonarnie w KSAP.
Cel sesji
Celem sesji jest zaprezentowanie podejścia określanego w skrócie jako ESG – E jak Environmental (kwestie środowiskowe), S jak Social (kwestie społeczne) i G jak Governance (zarządzanie) oraz wymiana doświadczeń we wprowadzaniu standardów ESG, w sektorze prywatnym oraz publicznym.
Dlaczego warto przyjść i poznać ESG?
ESG to poprawa efektywności funkcjonowania organizacji tj. Twojej instytucji publicznej! Dlaczego? Oto kilka przykładów:
- organizacje, które angażują się w kwestie ESG, zyskują lepszą reputację i budują zaufanie interesariuszy,
- dobre praktyki ESG, w tym polityki i kodeksy, mogą pomóc w poprawie efektywności operacyjnej i obniżeniu kosztów działania instytucji,
- młodsze pokolenia pracowników częściej wybierają pracodawców, którzy dbają o ESG, ponieważ oczekują odpowiedzialnej postawy od pracodawcy - wpływa to na wzrost zaangażowania pracowników, poprawę ich dobrostanu oraz polepszenie wizerunku organizacji,
- organizacje, które uwzględniają ESG w swojej strategii, są lepiej przygotowane do długoterminowych wyzwań i w sposób przemyślany wprowadzają zmiany.
W trakcie pierwszej części sesji chcemy przybliżyć istotę ESG i znaczenie tego zjawiska dla zarządzania organizacjami. Powiemy dlaczego i jak warto usystematyzować działania związane z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialności społecznej oraz adekwatnym zarządzaniem i ładem korporacyjnym. Zaprezentujemy koncepcję zrównoważonego rozwoju w strategii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zapraszamy także do dyskusji panelowej: Jak ESG wpisuje się w DNA administracji publicznej? Po panelu zachęcamy do udziału w jednym z trzech równoległych studiów przypadku. W trakcie pierwszego, uczestnicy poznają praktyczne aspekty implementacji zasad ESG w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W drugim studium przypadku zaprezentowane zostaną przykłady przedsiębiorstw, które z powodzeniem integrują zasady zrównoważonego rozwoju z modelem biznesowym organizacji. Wreszcie, trzecie studium przypadku pozwoli poznać przedstawicielom administracji perspektywę i wnioski z wdrażania ESG, przez przedsiębiorstwo działające w sektorze budowlanym.
Program
Pełna informacja na temat programu znajduje się na stronie projektu FZP.
9:30 – 10:00 Rejestracja
10:00 – 10:10 Otwarcie
- Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor KSAP
- Zbigniew Derdziuk, Prezes ZUS
10:10 – 11:00 Prezentacje
-
ESG – chwilowy trend czy punkt zwrotny w zarządzaniu organizacją?
Ewelina Łukasik-Morawska, PwC | CEE Sustainability Hub Manager -
Koncepcja zrównoważonego rozwoju w strategii instytucji zabezpieczenia społecznego
Dorota Słowik, Dyrektor Departamentu Kontrolingu, ZUS
11:00 – 12:00 Panel dyskusyjny
-
ESG. Jak wpisuje się w DNA administracji publicznej?
- Joanna Dargiewicz-Rożek, Polskie Stowarzyszenie ESG
- Zbigniew Derdziuk, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- Monika Dziadkowiec, Dyrektor Generalny Ministerstwa Klimatu i Środowiska
- Marta Kuzawińska, Dyrektorka Departamentu Służby Cywilnej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
- Moderator, dr Marcin Sakowicz, Doradca Dyrektora KSAP
12:00 – 12:30 Przerwa
12:30 – 13:15 Studia przypadku
-
Zrównoważony rozwój w praktyce: ESG w PAIH
Marcin Graczyk, Pełnomocnik Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ds. ESG i Zrównoważonego Rozwoju, Rzecznik Prasowy PAIH -
Najlepsze praktyki wdrażania działań ESG w sektorze prywatnym
Ewelina Łukasik-Morawska, PwC | CEE Sustainability Hub Manager, Łukasz Błaszczyk, Senior Associate PwC -
Case study Grupy ERBUD – Czego nauczyliśmy się wdrażając ESG?
Klara Zamłyńska-Turek, Dyrektorka ESG, ERBUD S.A.
13:15 – 14:00 Networking przy kawie
Udział w sesji i studium przypadku jest bezpłatny.
Rejestracja
Zapraszamy do zgłaszania się do udziału w sesji: formularz zgłoszeniowy. Link będzie aktywny do 17 stycznia br. do godz. 16.00, po tym terminie rejestracja zostanie zakończona.
Kontakt
Pytania związane z udziałem w sesji prosimy kierować na adres: fzp@ksap.gov.pl.
Więcej informacji o sesji znajdą Państwo na stronie FZP.
Serdecznie zapraszamy!
Forum Zarządzania Publicznego
Forum Zarządzania Publicznego (FZP) to wspólny projekt Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego (KSAP), Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW), Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego (NIST), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Celem projektu jest wspieranie efektywnego zarządzania jednostkami sektora publicznego w Polsce, m.in. poprzez zidentyfikowanie innowacyjnych trendów w funkcjonowaniu administracji publicznej, dzielenie się doświadczeniami i wnioskami z realizowanych badań naukowych oraz stworzenie platformy do wymiany dobrych praktyk w zarządzaniu i funkcjonowaniu jednostek administracji publicznej. Projekt adresowany jest do pracowników sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem liderów i menedżerów administracji rządowej oraz samorządowej.
Więcej informacji na temat Forum Zarządzania Publicznego.