KSAP Inspiruje. Jak wiele państwa w gospodarce?
Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w 2025! Naszym gościem będzie prof. Witold Orłowski, ekonomista, wykładowca akademicki i popularny komentator ekonomiczny. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 16 stycznia 2025 r. w godz. 16:30–18:30, w ramach projektu "KSAP Inspiruje".
Tym razem chcemy porozmawiać o roli państwa, w tym administracji publicznej w relacji państwo – gospodarka. Państwo dysponuje różnymi narzędziami oddziaływania na gospodarkę. Każde z tych narzędzi ma nieco inną specyfikę, możliwości i ograniczenia. Jak używać ich efektywnie? Co powinien w tym zakresie wiedzieć urzędnik? Na co ma wpływ administracja, a na co politycy?
W trakcie swojego wystąpienia, prof. Witold Orłowski zaprezentuje kluczowe aspekty szeroko pojętego tematu państwo a rynek:
- Kontrowersje, które wywołuje rola państwa w gospodarce. Dla niektórych narodów (zwłaszcza w Europie) „wielkie państwo” jest czymś naturalnym. Dla innych, a zwłaszcza dla ogromnej części Amerykanów, „wielkie państwo” jest złem, z którym należy walczyć.
- Różnice w skali obecności państwa w gospodarkach, mierzone relacją wydatków/podatków do PKB, wynikające z zadań, które stawiają przed państwem społeczeństwa.
- Problemy gospodarcze, do których może doprowadzić niedostateczne wywiązywanie się państwa ze swoich funkcji.
Ponadto, prof. W. Orłowski postara się opowiedzieć na pytania:
- W jaki sposób państwo powinno wypełniać swoje zadania w sposób sprawny, nie dławiąc przy tym swobody gospodarczej i nie narażając równowagi finansowej.
- Jak może wyglądać zaangażowanie państwa w gospodarkę? Czy państwo potrafi lepiej niż siły rynkowe radzić sobie z pewnymi problemami?
Zapraszamy do dyskusji!
Program
- 16:30 – 17:00 Wystąpienie inspirujące, prof. Witold Orłowski
- 17:00 – 17:45 Moderowana dyskusja
- 17:45 – 18:30 Czas na rozmowy przy małym poczęstunku
Prelegent
Witold Orłowski
Profesor nauk ekonomicznych, profesor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, główny doradca ekonomiczny PwC Polska. W przeszłości szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP i Rady Gospodarczej Rządu, przewodniczący Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie, doradca wicepremiera Leszka Balcerowicza, doradca Głównego Negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej Jana Kułakowskiego, doradca wielu organizacji krajowych i międzynarodowych.
W 1985 ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim, kształcił się również na Uniwersytecie Harvarda (jako stypendysta Programu Fulbrighta). W 1992 uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, habilitował się w 1997 na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie rozprawy „Droga do Europy. Makroekonomia wstępowania do Unii Europejskiej”, która uzyskała w roku 1998 Nagrodę Banku Handlowego w Warszawie SA, za szczególne osiągnięcia w zakresie myśli teoretycznej w sferze ekonomii i finansów. W 2007 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w zakresie teorii wzrostu i integracji europejskiej. W latach 1985-1993 był pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego, w latach 1991-1993 również Biura Integracji Europejskiej, w latach 1993-97 był ekonomistą Banku Światowego, w latach 1997-2005 był dyrektorem Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN, w latach 2004-2015 był dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, a w latach 2015-2019 rektorem Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Wykładał na uczelniach w Polsce i za granicą. Autor 14 książek i ponad 200 publikacji naukowych, popularny komentator ekonomiczny i felietonista głównych polskich gazet. Autor książki o ekonomii dla nastolatków: „Ekonomia dla ciekawych czyli co zeznał porwany profesor” i uruchomionego wraz z partnerami ogólnopolskiego projektu edukacyjnego dla uczniów szkół podstawowych i średnich https://porwaniprzezekonomie.pl/
Adresaci spotkania
Spotkanie adresowane jest do słuchaczy i absolwentów KSAP, urzędników administracji publicznej i ekspertów zainteresowanych tematyką relacji państwo – gospodarka.
Zgłoszenia
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiety zgłoszeniowej do wtorku 14 stycznia 2025 r. do godz. 12:00.
Kontakt
Serdecznie zapraszamy do kontaktu: KSAPinspiruje@ksap.gov.pl.