05.12.2024
Projekty szkoleniowe

Przystąpienie do UE – szkolenie dla urzędników parlamentów Mołdawii i Ukrainy

W dniach od 2 do 6 grudnia 2024 r. urzędnicy parlamentów Mołdawii i Ukrainy poznają polskie dobre praktyki w zakresie przygotowania do wstąpienia do UE. Szkolenie realizowane jest w ramach programu Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego.

uczestnicy siedzą przy stole

Cel projektu

Celem modułu szkoleniowego „Przystąpienie do UE i członkostwo w Unii. Perspektywa parlamentarna” jest zapoznanie urzędników administracji parlamentarnych z Mołdawii i Ukrainy z doświadczeniami Polski w zakresie:

roli parlamentu w negocjacjach akcesyjnych, przygotowaniach do członkostwa w UE,
udziału parlamentu w kształtowaniu i wdrażaniu polityk unijnych.

Szczególną uwagę zwracamy na wzmocnienie kompetencji uczestników we wspieraniu aktywnej roli parlamentu w kształtowaniu, realizowaniu, wspieraniu i nadzorowaniu polityki europejskiej państwa, w szczególności w okresie negocjacji akcesyjnych, przygotowań do akcesji do UE i pierwszych lat członkostwa.

Uczestnicy

W projekcie udział biorą reprezentanci urzędów administracji parlamentarnych Mołdawii i Ukrainy, zajmującymi się zagadnieniami akcesyjnymi w swoich krajach, w tym pracujący w parlamentarnych komisjach m.in.  ds. bezpieczeństwa, polityki zagranicznej, polityki rolnej, energetycznej, itd.

Program

Program obejmuje spotkania z ekspertami, bezpośrednio zaangażowanymi w tamtym okresie w procesy akcesyjne w Polsce oraz  możliwość dyskusji na temat własnych doświadczeń, praktyk i wyzwań krajów uczestników. Polskie doświadczenia i aktualne rozwiązania w zakresie współpracy z organami UE, prezentują przedstawiciele Kancelarii Sejmu (Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji) oraz Kancelarii Senatu (Biuro Analiz i Petycji, Komisja Spraw Unii Europejskiej).

Tematy zajęć obejmują m.in. obszary:

  • Negocjacje i przygotowania akcesyjne,
  • Perspektywa ekonomiczna wstąpienia do UE,
  • Rola parlamentów krajowych w procesach akcesyjnych,
  • Perspektywa konstytucyjna,
  • Przeciwdziałanie korupcji.

Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego

Program Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego (AAPPW), realizowany od 2011 roku, został stworzony przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Celem Programu jest wzmocnienie administracji publicznej w państwach Partnerstwa Wschodniego poprzez organizację specjalistycznych modułów szkoleniowych dla urzędników z państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Program jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Więcej na temat AAPPW.

logo polskiej pomocy logo MSZ logo Eastern Partnership

Photo Gallery