20.10.2010
Dla słuchaczy

Ambasador Francji w KSAP

Ambasador Francji stoi przy mównicy i przemawia

20 października 2010 r. słuchacze KSAP spotkali się z ambasadorem Francji François Barry Delongchamps, który wygłosił wykład zatytułowany „Podsumowanie partnerskiej współpracy między Polską i Francją”.

Gość dokonał przeglądu relacji polsko-francuskich w wielu płaszczyznach . Za główne pola współpracy uznał: 
· politykę obronną; Polska jako członek NATO i Unii Europejskiej powinna być szczególnie zainteresowana rozwojem współpracy europejskiej. Doskonałym tego przykładem jest wzorowa współpraca na polu wojskowym, której wyrazem są wspólne operacje wojskowe w Kongo i Czadzie.
· politykę ochrony środowiska i politykę energetyczna ze szczególnym uwzględnieniem energetyki jądrowej. Francja jest szczególnie zainteresowana wsparciem technicznym i technologicznym Polski w budowie własnych elektrowni atomowych. Ambasador przypomniał również jak istotna jest wspólna europejska polityka energetyczna i solidarność energetyczna, w której ważną rolę odgrywa, i nadal odgrywać powinna, Polska i Francja.
· politykę przemysłową; Francja jest dziś mocno zaangażowana gospodarczo w rozwój polskiej gospodarki, szczególnie w takich branżach jak energetyka, przemysł spożywczy czy budownictwo. Przywołał również dane statystyczne, które ilustrują stopień ekonomicznego zaangażowania francuskiego biznesu w Polsce. W latach 1990 – 2009 francuskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) wzrosły ponad pięciokrotnie. Istnieje ponad 800 firm francuskich lub joint-venture z udziałem francuskiego kapitału, tworzące ponad 200 tyś miejsc pracy.
· politykę rolną; Wspólna Polityka Rolna powinna być wspólnym priorytetem Polski i Francji. Państwa te powinny razem współdziałać w celu utrzymania na dotychczasowym poziomie europejskich subsydiów do produktów rolnych. Wspomniał również o palącej potrzebie stworzenia mechanizmu obrony przed zagrożeniami klęsk żywiołowych.
· politykę kulturalną; na tym polu współpraca między naszymi krajami rozwija się szczególnie dobrze, wręcz wzorcowo. Rok 2010 jest rokiem Chopina, 2011 rokiem Marii Curie – Skłodowskiej, 2012 rokiem Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wydarzenia te są nie tylko potencjalnymi, ale też faktycznymi obszarami współpracy polsko – francuskiej. Polska i Francja czerpią z tych samych wartości europejskiej kultury, które wywodzą się z tradycji Oświecenia, i na tej podstawie powinno nastąpić dalsze zacieśnianie wzajemnych kontaktów.
Ambasador Delongchamps podsumowując położył wyraźny nacisk na wspólnotę wartości i celów obu państw; wspomniał o Trójkącie Weimarskim jako istotnej platformie współpracy międzypaństwowej. Stwierdził też, że Polska ma jasną przyszłość w Europie i razem z Francją może i powinna promować swoje interesy nie tylko jako państwo narodowe, ale przede wszystkim europejskie.
Po wykładzie rozpoczęła się dyskusja. Słuchacze pytali m.in. o współpracę na polu militarnym i jak jest ona odbierana we Francji. Gość odpowiedział, że współpraca w Kongu i Czadzie przebiega bardzo dobrze i ma dobrą prasę we Francji, mimo iż ze zrozumiałych względów nie jest tematem z pierwszych stron gazet. 
Kolejne pytania dotyczyły zagadnienia wspólnej polityki rolnej oraz ewentualnego akcesu Ukrainy do Unii Europejskiej. W sprawie akcesji Ukrainy ambasador uznał, że jest ona możliwa, ale dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Ukraina musi spełnić określone wymagania stawiane przez UE i tak naprawdę chcieć dołączyć do Unii Europejskiej. Wspomniał również o tym, że póki co Unia Europejska powinna skupić się na zacieśnianiu i pogłębianiu współpracy w ramach państw członkowskich, a nie na przyjmowaniu nowych członków. 
Dyrektor J. Czaputowicz pytał o kwestię niedawnego wysiedlenia Romów z Francji. Odpowiedź ambasadora można uznać za wymijającą; porównał on Romów do Nomadów wędrujących po pustyni. Zaznaczył, że Francja nigdy nie wydaliła nikogo nielegalnie i że całkowicie uznaje i stosuje się do unijnej zasady swobody przepływu osób z wszelkimi jej konsekwencjami. Podsumowując stwierdził, że wszelkie stwierdzenia o nielegalności działań władz Francji są krzywdzące i nieprawdziwe.
Dwa ostatnie pytania dotyczyły bardziej problemów międzynarodowych raczej niż polsko-francuskich. Pierwsze z nich dotyczyło zaangażowania Francji w rejonie Morza Śródziemnego i ewentualnego zaangażowania Polski w tym rejonie. Odpowiedź była raczej krótka; Francja co prawda jest zaangażowana w tym rejonie z racji bliskości geograficznej, ale przecież Unia działa jako całość i polska polityka naturalnie powinna być częścią tej całości. Kolejne pytanie dotyczyło stosunku Francji do byłej kolonii – Martyniki. Odpowiedź była również krótka i jednoznaczna; nie ma żadnych specjalnych stosunków, bo przecież jako departament zamorski Martynika jest wciąż częścią Francji. W dalszej części wypowiedzi Pan Delongchamps skupił się raczej na stosunkach Francji z Ameryką Łacińską jako całością, które uznał za bardzo dobre, szczególnie na płaszczyźnie kulturalnej.

Robert Bąk
Promocja XXII
Ryszard Kaczorowski

Photo Gallery