05.09.2012
Dla słuchaczy

Dyrektor Departamentu Strategii brytyjskiego MSZ spotkał się ze słuchaczami KSAP

Uczestnicy spotkania siedzą przy stołach

W dniu 5 września 2012 roku w siedzibie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej odbyło się spotkanie Pana Alexa Ellisa, Dyrektora Departamentu Strategii brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ze słuchaczami XXIV Promocji Wiesław Chrzanowski. Panu Ellisowi towarzyszyli pracownicy Ambasady Brytyjskiej w Warszawie – Pani Jessica Glover (Pierwszy Radca Ambasady i Konsul Generalny Wielkiej Brytanii w Polsce) oraz Pan Timothy Duckett (Drugi Sekretarz), a także Ameer Kotecha - laureat programu „Future Talent”, organizowanego przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Tematem przewodnim były przyszłe i obecne relacje Polski z Unią Europejską.

Spotkanie miało charakter otwartej dyskusji koncentrującej się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z przemianami systemowymi, jakie dokonały się w Polsce po 1989 roku oraz na wpływie, jaki miały one dla integracji naszego państwa z Unią Europejską. Słuchacze KSAP mieli okazję zaprezentować swoje opinie odnośnie tempa i intensywności zmian zachodzących w Polsce oraz wypowiedzieć się na temat generalnego stanu społeczeństwa oraz administracji publicznej. Większość zgromadzonych wyraziła przekonanie, że choć nasze państwo ma przed sobą jeszcze wiele wyzwań związanych z budowaniem dobrobytu materialnego, udało mu się z sukcesem przejść przez proces transformacji ustrojowej i osiągnąć stabilizację polityczną oraz gospodarczą. Podkreślano fakt, że Polska jest obecnie coraz bardziej liczącym się podmiotem na arenie stosunków międzynarodowych, dzięki czemu może coraz skuteczniej realizować swoje podstawowe interesy.

Pan Ellis oraz towarzyszący mu przedstawiciele brytyjskiej administracji szczególnie zainteresowani byli zmianami jakie dokonały się w sposobie myślenia Polaków zarówno o samych sobie, jaki również o kondycji i roli państwa polskiego. Słuchacze KSAP przedstawili gościom przemyślenia dotyczące cech wyróżniających generację młodych Polaków, szczególnie w kontekście zmian pokoleniowych. Wszyscy słuchacze podkreślali, że dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej czują się oni obywatelami świata tzw. Zachodu, który utożsamiany jest z wysokim poziomem rozwoju gospodarczego oraz funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego. Wszyscy wyrazili także przekonanie, że następne pokolenia będą w jeszcze większym stopniu niż obecne partycypować w korzyściach płynących z przynależności państwa polskiego do Unii Europejskiej.

Ważnym wątkiem dyskusji były także zagadnienia koncentrujące się na przyszłości Unii Europejskiej oraz roli, jaką Polska odgrywać powinna w kształtowaniu przyszłości tej organizacji. Uczestnicy dyskusji mieli okazje do podzielenia się swoimi refleksjami dotyczącymi korzyści i kosztów członkostwa państwa polskiego w Unii oraz poglądami na temat zapowiadanego wejścia Polski do strefy Euro. Większość słuchaczy wyraziła przekonanie, że członkostwo w Unii Europejskiej stanowi najlepszą drogę rozwoju naszego państwa. Podkreślano przede wszystkim fakt, że bez pomocy z unijnych funduszy strukturalnych nie byłby możliwy tak intensywny rozwój polskiej infrastruktury oraz gospodarki. Podkreślano także, że przystąpienie Polski do grona państw Unii Europejskiej przyczyniło się znacząco do zmiany wizerunku kraju na arenie międzynarodowej oraz podważenia negatywnych stereotypów dotyczących kondycji polskiego społeczeństwa.

Po zakończeniu głównej części spotkania, słuchacze XXIV Promocji oraz zaproszeni goście mieli okazje do podjęcia rozmów o mniej formalnym charakterze. Był to doskonały moment na głębszą wymianę poglądów dotyczących zarówno omawianych wcześniej zagadnień, jaki i kwestii dotyczących sytuacji międzynarodowej.

Sprawozdawca: Magdalena Acewicz
XXIV Promocja Wiesław Chrzanowski

Photo Gallery