29.02.2012
Informacje

Uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom XXII Promocji

Zdjęcie grupowe Absolwentów KSAP

W dniu 29 lutego 2012 roku w gmachu Krajowej Szkoły Administracji Publicznej odbyła się uroczystość zakończenia nauki słuchaczy XXII Promocji Ryszard Kaczorowski. 
Na początku głos zabrał dyrektor Szkoły dr hab. Jacek Czaputowicz, który powitał zgromadzonych gości: Szefa Służby Cywilnej Ministra Sławomira Brodzińskiego, Przewodniczącego Rady Szkoły prof. Mirosława Steca, Przewodniczącego Stowarzyszenia Absolwentów KSAP Pawła Banasia oraz pozostałych gości, bliskich absolwentów oraz słuchaczy XXIII Promocji Polskie Państwo Podziemne. Następnie został wniesiony sztandar Krajowej Szkoły przez poczet w składzie: Przemysław Woźniak, Wojciech Paluch i Mateusz Łach.
Głos zabrał prof. Mirosław Stec, wspominając, że Szkoła od 21 lat kształci wybitnych ludzi, stanowiąc etap przejściowy pomiędzy formalną edukacją a dorosłym życiem zawodowym. Podkreślał swój emocjonalny związek z KSAP, przez cały czas istnienia Szkoły, jako miejsca, w którym tworzy się wizje i instrumentarium, by rozwijać kraj dla naszej wspólnej satysfakcji. 
Następnie nawiązał do przemówienia Ministra Michała Boniego (Minister Michał Boni był gościem KSAP w dniu 28.02.2012 r. – przyp. TJ), które było symbolicznym podsumowaniem 18 miesięcznego cyklu kształcenia w KSAP. Profesor Stec, rozwijając myśl Ministra Boniego, podkreślił, że nie należy traktować swojej pracy jako wąsko skrojonego wycinka obowiązków i pragmatyk służbowych, aby mieć wizję oraz zdolność do kreowania nowego wymiaru oraz podejmowania wyzwań w ramach administracji publicznej. Podsumowując stwierdził, że KSAP stworzył przekonujący kapitał ludzki dla przyszłych pracodawców.
Następnie odczytany został list przesłany przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbarę Kudrycką, która z zadowoleniem przyjęła wiadomość o zakończeniu nauki kolejnej promocji i przesłała gratulacje, słowa uznania wobec kadry KSAP oraz życzyła pomyślności i satysfakcji słuchaczom.
Kolejną osobą, która zabrała głos, był Szef Służby Cywilnej (S.C.) Sławomir Brodziński. Wskazał na kilka sukcesów, które miały miejsce w przeciągu półrocza, dzielącego od zakończenia nauki XXI Promocji Stanisław Konarski. Według niego udało się oczyścić „przedpole”, czyli unormować relacje pomiędzy szefem służby cywilnej a dyrektorami generalnymi w zakresie zatrudniania nowych osób w administracji publicznej po zakończeniu okresu niepewności, związanego z przygotowywaniem tzw. specustaw, dotyczących cięć w administracji. Przypomniał też, że spośród blisko 1000 absolwentów KSAP, z końcem 2011 roku około 800 wciąż pracowało w administracji publicznej. Wskazał na wysokie standardy moralne, wiedzę oraz wypełnianie zapotrzebowania przez urzędy na specjalistów nowego typu. Jednakże przyznał, że sytuacja absolwentów KSAP jest odmienna niż w latach 90. Przede wszystkim 73% zasobu kadrowego stanowią już pracownicy poniżej 50 roku życia, pozbawieni miazmatów PRL a także istotną, negatywną rolę odgrywa niska społeczna ocena administracji, stereotypy oraz czarny PR reprezentowany przez media. Stwierdził, że jako szef S.C. ma na uwadze te problemy.
Wyjaśnił też wątpliwości związane z nowelizacją Ustawy o działach administracji rządowej, dotyczące delegowania uprawnień Prezesa Rady Ministrów w zakresie nadzoru nad służbą cywilną (oraz KSAP – przyp. TJ) w ręce ministra właściwego ds. administracji. Negatywne opinie Rządowego Centrum Legislacji oraz Rady Legislacyjnej, pod przewodnictwem prof. Steca, zatrzymały ten proces. 
Sławomir Brodziński wspomniał też o procesie wdrażania zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2011 r. w sprawie zasad etyki S.C. oraz realizowanym przez Departament S.C. programie zarządzania zasobami ludzkimi w S.C., wcześniej znanej jako element strategii „Sprawne Państwo”. Zadeklarował też poprawę współpracy pomiędzy szefem S.C., dyrektorami generalnymi oraz dyrektorem KSAP.
Sławomir Brodziński zaprosił chętnych na prezentację raportu „Społeczne zaufanie do służby cywilnej”.
Następnie głos zabrał dyrektor KSAP Jacek Czaputowicz, na początku podał kilka danych faktograficznych, dotyczących XXII Promocji:
· 15 dużych, pisemnych prac analitycznych.
· 30 egzaminów pisemnych.
· Trzy bloki kształceniowe.
· Dodatkowe zajęcia z zakresu umiejętności miękkich.
· Zajęcia prowadzone przez obcokrajowców, jako przygotowanie do współpracy międzykulturowej.
· Konferencje, seminaria, wizyty studyjne, wizyty w ministerstwach i urzędach, konwersatoria i spotkania z wybitnymi praktykami (tylko w ostatnich 30 dniach byli to: prof. Marek Belka, Minister Michał Boni i Minister Waldemar Pawlak – przyp. TJ).
· Wizyta w urzędzie m. st. Warszawy.
· V Warszawskie Seminarium Praw Człowieka Rady Europy.
· Konferencja dot. etyki w służbie cywilnej (z ENA).
· Raporty dot. budżetu zadaniowego.
Ponadto KSAP uruchomił roczne Studium Edukacji Ekonomicznej dla wyższej kadry urzędniczej we współpracy z NBP. W murach KSAP odbywały się szkolenia SENSE (we współpracy z Amerykańskim Instytutem Pokoju) dla urzędników z Tunezji, Afganistanu i Państw Partnerstwa Wschodniego oraz dwa dwutygodniowe seminaria Akademii Partnerstwa Wschodniego, nowej inicjatywy zawiązanej w trakcie szczytu Partnerstwa Wschodniego 30 września 2011 r. KSAP brał również udział w realizacji programów twinningowych na Ukrainie (pierwsze z ENA, kolejne z National School of Government). Kadra KSAP partycypowała w szkoleniach urzędników w Czarnogórze (RESPA). 
Ponadto KSAP przechodził również systemową reorganizację, poprzez redukcję liczby etatów w ciągu ostatniego roku o 17%. 
Dyrektor przypomniał również pierwotną misję KSAP jaką jest takie kształcenie wyższej kadry dla administracji, aby absolwenci Szkoły po kilku latach mogli obejmować stanowiska kierownicze w administracji. Podkreślił również, że celem KSAP nie jest uzupełnianie luk w administracji, lecz kształtowanie nowej jakości potencjału ludzkiego. Przypomniał, że KSAP śledzi losy absolwentów. Spośród 962 absolwentów aż 360 zajmuje wyższe stanowiska kierownicze, co stanowi 37% ogółu „ksaperów”. 
Po wystąpieniu dyrektora nastąpiło wręczenie dyplomów zakończenia KSAP. Specjalnym wyróżnieniem uhonorowano pięciu najlepszych słuchaczy: Huberta Świętka, Zbigniewa Wojciechowskiego, Marcina Ścigana, Pawła Pikusa oraz Wojciecha Palucha. Dodatkowe certyfikaty KSAP otrzymali Vital Karatysh z Białorusi oraz Volodymyr Abramyuk z Ukrainy, którzy kształcili się w KSAP dzięki współpracy z Polską-Amerykańską Fundacją Wolności. 
W części finałowej głos zabrała słuchaczka XXII Promocji Ryszard Kaczorowski, Katarzyna Joniec, która z nieskrywanym wzruszeniem wspominała najpiękniejsze momenty wspólnej nauki i współpracy w trakcie 18-miesięcznego cyklu kształcenia. Bardzo mocno podkreślała fakt, że w ciągu tego czasu stworzyli z 35 osobowej grupy, wcześniej obcych sobie osób, zgraną drużynę, wspierającą i kooperującą w każdych warunkach, bo jak powiedziała: „najważniejsi w KSAP tak naprawdę są ludzie oraz relacje pomiędzy nimi”. KSAP nie ziścił marzeń, bo nie taka jest jego rola, potrzeba do tego cierpliwości, by potencjał ludzki wpływał na zmiany w państwie. Wspominała również o: „tajnych kompletach” czyli wspólnej nauce do egzaminów z najtrudniejszych przedmiotów w KSAP jak m.in.: Makroekonomia czy Prawo finansów publicznych; zarządzaniu zmianą „bez-endu”; tradycyjnej imprezie kanapkowej czy wspólnych imprezach. Na koniec podkreśliła, że pomimo trudnego czasu dla administracji publicznej, wie, iż wszyscy słuchacze XXII Promocji mogą na siebie liczyć bez względu na okoliczności.
Następnie Michał Leszczyński dokonał krótkiej prezentacji zdjęć, dokumentujących historię XXII Promocji w trakcie nauki w KSAP. 
Na koniec głos zabrał Paweł Banaś, absolwent I Promocji KSAP, Przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów KSAP. Przypomniał on, że kłopoty z zatrudnieniem XXI Promocji Stanisław Konarski to był defekt systemu, ale też przyczynek do mobilizacji i dodatkowego wysiłku dla XXII Promocji. Paweł Banaś podkreślał, że ważnym jest by czuć i rozumieć administrację, ponieważ same przepisy, dotyczące racjonalizacji czy reorganizacji administracji, niczego nie załatwią. Wspominał też o spotkaniach z praktykami administracji, między innymi Dyrektorem Generalnym KPRM Lechem Marcinkowskim czy p.o. Dyrektora Generalnego Ministerstwa Gospodarski Igorem Strąkiem, które stanowiły świetną próbę konfrontacji wyobrażeń słuchaczy z praktyką urzędniczą. Szczególnie spotkanie z Dyrektorem Igorem Strąkiem doprowadziło do przełomu, gdyż z osoby raczej niechętnej służbie cywilnej i KSAP, stał się osobą bardziej przychylnie patrzącą na KSAP, co skutkowało kilkoma atrakcyjnymi etatami dla najlepszych słuchaczy KSAP.
Paweł Banaś wspominał też o wspólnych inicjatywach Stowarzyszenia i słuchaczy, jak wyjazd do Katynia czy msza poświęcona pamięci Ryszarda Kaczorowskiego. Na koniec życzył wszystkim odwagi w poszukiwaniu sensu istnienia administracji, szukania dobrych praktyk i uczenia się z doświadczeń innych, mówienia prawdy, nawet tej niewygodnej oraz budowania trwałych relacji, by w trudnych chwilach to co robią absolwenci jako urzędnicy miało sens.
Po części oficjalnej, nastąpiła część nieformalna z poczęstunkiem we foyer. 
W dniu zakończenia nauki w KSAP 83% absolwentów XXII Promocji Ryszard Kaczorowski miało już zatrudnienie w administracji rządowej, zgodne z profilem absolwenta oraz indywidualnym wykształceniem i predyspozycjami. Pozostali wciąż odpowiadali na oferty i brali udział w rozmowach kwalifikacyjnych.

Sporządził:
Tomasz Jałukowicz
Słuchacz XXIII Promocji Polskie Państwo Podziemne

Photo Gallery