Wymagania

Wymagania formalne
O przyjęcie do KSAP mogą ubiegać się osoby, które:
- nie ukończyły 32 lat;
- legitymują się wykształceniem wyższym magisterskim lub równorzędnym*;
- znają język angielski, francuski lub niemiecki;
-
spełniają wymagania umożliwiające przyszłe zatrudnienie w administracji publicznej tj:
- są obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej z zastrzeżeniem art. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jednolity: Dz. U. 2016 poz. 1345),
- korzystają z pełni praw publicznych,
- cieszą się nieposzlakowaną opinią,
- nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- ich stan zdrowia pozwala na kształcenie i zatrudnienie w administracji publicznej.
*UWAGA! Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju oraz na związane z nią przenoszenie obron prac magisterskich na wrzesień, Dyrekcja Krajowej Szkoły podjęła decyzję o możliwości warunkowego dopuszczenia do postępowania rekrutacyjnego do KSAP tych osób, którym termin obrony pracy magisterskiej został wyznaczony nie później niż termin zakończenia drugiego etapu rekrutacji (tj. nie później niż 2 października 2020 r.).
Warunkowe dopuszczenie nastąpi na podstawie oświadczenia kandydata, w którym przedstawi datę wyznaczonej obrony, a także zobowiąże się do przedstawienia skanu albo kopii dyplomu (część A), dokumentu potwierdzającego nostryfikację dyplomu lub zaświadczenia potwierdzającego posiadanie tytułu magistra lub równorzędnego nie później niż na trzy dni przed rozpoczęciem trzeciego etapu rekrutacji (tj. przed 8 października 2020 r.) pod rygorem niedopuszczenia do trzeciego etapu rekrutacji.
Oczekiwania
Przyszłych słuchaczy poszukujemy przede wszystkim wśród osób, które:
- rozumieją pojęcie służby publicznej,
- nie obawiają się odpowiedzialnej pracy na rzecz państwa,
- posiadają szeroką wiedzę ogólną,
- dążą do ciągłego samorozwoju i podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
- są kreatywne, komunikatywne i potrafią współdziałać w zespole,
- posiadają predyspozycje przywódcze.
Mile widziane
- doświadczenie zawodowe,
- działalność społeczna.
Pamiętaj
- warunkiem rozpoczęcia kształcenia w KSAP jest zobowiązanie się do pracy, przez co najmniej 5 lat od ukończenia KSAP, w urzędach administracji publicznej na stanowiskach, jakie stawia do dyspozycji Prezes Rady Ministrów (art. 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1411)).
- przyszła praca w administracji publicznej i uzyskanie statusu urzędnika mianowanego wiąże się z koniecznością przestrzegania zasad etyki korpusu służby cywilnej określonych w zarządzeniu nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 r. w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie zasad etyki korpusu służby cywilnej.
- w trakcie kształcenia w KSAP słuchacze nie mogą wykonywać żadnych zajęć o charakterze zarobkowym – w wyjątkowych przypadkach Dyrektor może udzielić zgody na zawarcie przez słuchacza umowy wydawniczej lub innej przenoszącej majątkowe prawa autorskie,
- podjęcie lub kontynuowanie przez słuchacza studiów w innej niż Szkoła instytucji dydaktycznej może nastąpić tylko za zgodą Dyrektora,
- w razie skreślenia z listy słuchaczy, niepodjęcia pracy w urzędach administracji publicznej lub rezygnacji z niej przed upływem pięciu lat, stypendium i inne koszty kształcenia podlegają zwrotowi w całości lub w części.
Obowiązki słuchacza
Oprócz obowiązków określonych w Statucie słuchacz jest zobowiązany do:
- przestrzegania zasad określonych w zarządzeniu nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 r. w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie zasad etyki korpusu służby cywilnej godnego zachowywania się w Szkole i poza nią,
- dbania o dobre imię Szkoły,
- punktualnego przybywania na zajęcia,
- przestrzegania podczas zajęć odbywających się w Szkole i poza nią zasad dotyczących formalnego ubioru.
Zapraszamy do zapoznania się z wyciągiem przepisów dot. procesu kształcenia i zatrudnienia w służbie cywilnej.
Data publikacji: 2 stycznia 2018 r.
Data modyfikacji: 22 lipca 2020 r.
Pliki do pobrania
-
Regulamin postępowania rekrutacyjnego (3.95 MB)
-
Zarządzenie zmieniające Regulamin postępowania rekrutacyjnego (216.09 KB)
-
Ustawa z dnia 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego (Dz.U. 2017 poz. 1411) (440.87 KB)
-
Statut Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego (658.44 KB)
-
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 265) (797.13 KB)
-
Zarządzenie nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 r. w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie zasad etyki korpusu służby cywilnej (37.61 KB)
-
Decyzja w sprawie opłaty dla starających się o przyjęcie do KSAP w 2020 r. (223.19 KB)
-
Wyciąg przepisów dt. procesu kształcenia i zatrudnienia w służbie cywilnej (3.82 MB)