Kariera w administracji publicznej

Kształcenie w KSAP zapewnia absolwentom wszechstronne przygotowanie do przyszłej pracy w administracji publicznej. Zdobyte dyplomy uprawniają ich do uzyskania statusu urzędnika służby cywilnej, a nabyte umiejętności dają im solidne podstawy rozwoju dalszej profesjonalnej kariery.
Ponad 1 300 absolwentów KSAP pracuje na wszystkich szczeblach administracji publicznej w kraju i za granicą. Zgodnie z ustawą o KSAP absolwenci Szkoły są zobowiązani do podjęcia pracy w urzędach administracji na stanowiskach postawionych im do dyspozycji przez Prezesa Rady Ministrów. Oferowane absolwentom stanowiska pracy to przeważnie stanowiska: specjalisty, starszego specjalisty, głównego specjalisty, rzadziej naczelnika wydziału. Dalsza kariera i szanse awansu zależą od zaangażowania absolwenta.
Mianowanie
Dyplom ukończenia KSAP umożliwia uzyskanie statusu mianowanego urzędnika służby cywilnej - wystarczy podjąć zatrudnienie do końca maja danego roku, aby jeszcze w tym samym roku (najczęściej w grudniu) zostać mianowanym.
Urzędnik służby cywilnej podlega nieco surowszym rygorom niż pracownik służby cywilnej zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
Urzędnika mianowanego obowiązują m.in. większa dyspozycyjność i elastyczność czasu pracy. W zamian za to uzyskuje on pewne szczególne uprawnienia. Należą do nich między innymi:
- większa stabilność zatrudnienia,
- zwiększony wymiar urlopu
- dodatki do wynagrodzenia
Stowarzyszenie Absolwentów KSAP
Absolwenci KSAP tworzą szczególną społeczność podzielającą przekonanie o wspólnych celach, ideałach i zadaniach polskiej administracji publicznej.
Większość z ponad 1 300 absolwentów KSAP pracuje na wszystkich szczeblach administracji publicznej w kraju i za granicą. Są zatrudnieni w administracji centralnej i terenowej, w placówkach dyplomatycznych RP oraz w organizacjach międzynarodowych.
Absolwenci KSAP utrzymują stałe więzi ze Szkołą, propagują jej tradycje i współczesne osiągnięcia. Powracają do KSAP jako praktycy służąc jako mentorzy, prowadząc zajęcia i warsztaty dla młodszych roczników.
Stowarzyszenie Absolwentów KSAP, działające już od 1993 r., propaguje idee profesjonalnej, przyjaznej i oddanej służbie obywatelom administracji publicznej.
Przejdź do serwisu Stowarzyszenia Absolwentów
Znani absolwenci KSAP
Już w pierwszych historycznych rocznikach znalazły się takie osoby jak minister obrony narodowej, były minister spraw wewnętrznych i administracji, były szef Kancelarii Premiera Mariusz Błaszczak, Szef Służby Cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański, były szef Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i minister spraw wewnętrznych śp. Władysław Stasiak, była komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz średnich i małych przedsiębiorstw i byla wicepremier w rządzie Donalada Tuska Elżbieta Bieńkowska, były szef Gabinetu Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i ambasador RP w Singapurze Waldemar Dubaniowski, były wiceprezes NIK Wojciech Kutyła, były ambasador RP w Waszyngtonie Robert Kupiecki, były Szef Służby Cywilnej Claudia Torres-Bartyzel, prezydent Koszalina Piotr Jedliński a także były Szef Służby Cywilnej i były dyrektor KSAP Jan Pastwa.
Pliki do pobrania
-
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 265) (797.13 KB)
-
Ustawa z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1915) (554.93 KB)
Wideo
Znani absolwenci KSAP
-
Dobrosław Dowiat-Urbański
Szef Służby Cywilnej. Absolwent VII Promocji KSAP Eugeniusz Kwiatkowski (1997-1999).