10.11.2010
Dla słuchaczy

Słuchacze KSAP spotkali się z ambasadorem Niemiec

Pan Ambasador stoi przy mównicy i mówi do mikrofonu

10 listopada 2010 roku słuchacze KSAP spotkali się z ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec Rüdigeriem Freiherr von Fritsch. Gość podkreślił jak istotne dla narodu niemieckiego jest pokojowe współistnienie i kooperacja.

Wskazał, że niemiecka konstytucja expressis verbis wyraża ten postulat. Jest w niej mowa o dążeniu do dobrobytu i pokoju jako naczelnych wartościach – podwalinach Państwa Niemieckiego. Przywołując przykłady historyczne i gorzkie doświadczenia krwawych konfliktów gość wskazał jak kruchym może być pokój. Należy o niego dbać nieustannie, mimo że w dzisiejszych czasach wydaje się on być czymś naturalnym. Wielką estymą powinni cieszyć się ojcowie integracji europejskiej, którzy świadomi partykularnych interesów narodowych, wyżej postawili wspólny europejski cel. To założenie przyświecało Republice Federalnej Niemiec, która od przeszło 50 lat jest motorem integracji.

Ambasadora wskazał także na nowe wyzwania, przed jakimi staje współcześnie zjednoczona Europa. Aby przeciwdziałać takim zagrożeniom, jak światowy kryzys gospodarczy, należy dostosować istniejące narzędzia do zmieniających się warunków, jak również wprowadzić nowe rozwiązania. Ponadto za nowy cel uznał dążenie do zniesienia podziału na Wschód i Zachód. W tym kontekście istotnym narzędziem współpracy jest od początku lat dziewięćdziesiątych Trójkąt Weimarski. Początkowo służył wsparciu Polski w staraniach o akcesję, ale również obecnie powinien aktywnie funkcjonować, służąc poszukiwaniu rozwiązań kompromisowych na wielu polach polityki. Ambasador zauważył, że takie porozumienie trzech dużych europejskich państw może okazać się znaczące w negocjacjach z pozostałymi członkami Unii Europejskiej. Wyraził także przekonanie, iż Polskę, Niemcy i Francję wiąże więcej wspólnych interesów niż zaszłości historycznych.

Ambasador wyraził zadowolenie z harmonijnie rozwijających się stosunków polsko-niemieckich. Dotyczy to zarówno relacji międzypaństwowych, jak i tak istotnych w dobie integracji relacji międzyludzkich. Nawiązał do swoich pierwszych wizyt w Polsce w epoce komunizmu i zmian jakich od tego czasu jesteśmy świadkami. Podkreślił również istotne znaczenie kontaktów gospodarczych i wzajemnego ścisłego powiązania obu państw.

Słuchacze KSAP szczegółowo wypytywali gościa o wiele kwestii, w tym o sytuację w samych Niemczech. Ambasador odniósł się do perspektywy akcesji Turcji do UE. Wyraził przekonanie, iż państwo to musi włożyć jeszcze wiele wysiłku dostosowywanie się do standardów europejskich. W obecnej sytuacji, mając na uwadze ostatnie duże rozszerzenie, Unia powinna skoncentrować swoje wysiłki raczej na pogłębianiu integracji. Odpowiadając na pytanie o wzrost liczebności grup radykalnych w Europie Ambasador wraził przekonanie, iż w Niemczech mają one wciąż marginalne znaczenie, a bezpieczeństwo państwa w tym względzie jest chronione przez odpowiednie służby.

Wielu słuchaczy było zainteresowanych problematyką statusu polskiej mniejszości w Niemczech. Zdaniem Ambasadora wiele grup napłynęło do RFN stosunkowo niedawno i chociażby z tego względu nie powinny być uznawane za mniejszość. To pojęcie zarezerwowane jest dla narodowości od stuleci zamieszkujących terytorium Niemiec. Wyrażona została również opinia, iż przy zaistnieniu woli i odpowiedniej partycypacji możliwa byłaby organizacja lekcji języka polskiego w niemieckich szkołach.

Gość poparł ideę solidarności europejskiej w dobie kryzysu finansowego. Jednocześnie jednoznacznie opowiedział się za implementacją mechanizmów kontroli wydatkowania uzyskanych funduszy oraz za wprowadzeniem instrumentów zapobiegania niekorzystnym zjawiskom w przyszłości. Pytany o otwarcie przez Niemcy rynku dla polskich pracowników Ambasador pozytywnie ocenił ten krok, wskazując iż obecnie jego ojczyzna potrzebuje siły roboczej z nowych państw członkowskich. Przypomniał jednocześnie, iż znoszone przez Polskę ograniczenia w lokowaniu kapitału pozytywnie wpłyną na dwustronne kontakty handlowe.

Ambasador ocenił także politykę Rosji i Chin wobec Unii Europejskiej. Zauważył tendencję tych państw do preferowania polityki bilateralnej w relacjach z poszczególnymi państwami. Unia powinna dążyć do zmiany tego stanu rzeczy. Ponadto należy stworzyć klimat do promowania wspólnych interesów u naszych wschodnich partnerów. Jedno z ostatnich pytań dotyczyło polityki bezpieczeństwa Niemiec i Francji wobec Rosji w kontekście niedawnego spotkania przywódców tych państw. Ambasador jednoznacznie stwierdził, iż nie są to próby tworzenia konkurencyjnego dla NATO systemu, a jedynie rozmowy z ważnym partnerem na temat współczesnych wyzwań i problemów. 

Galeria zdjęć