21.05.2018
Dla słuchaczy

Słuchacze KSAP na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Kształcenie w KSAP to nie tylko wykłady. To również możliwość uczestnictwa w wielu ciekawych wydarzeniach: konferencjach, debatach, targach. Jednym z nich był Europejski Kongres Gospodarczy, w którym uczestniczyli słuchacze XXIX Promocji Polonia Restituta.

Grupowe zdjęcie słuchaczy KSAP

Kongres, który odbył się w dniach 14-16 maja br. w Katowicach, zgromadził wielu polityków, urzędników, przedsiębiorców i ekspertów. Słuchacze KSAP mieli możliwość wysłuchania wystąpienia Premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu dokonał bilansu polityki gospodarczej Polski ostatnich trzech dekad. Wiele uwagi Prezes Rady Ministrów poświęcił krytyce przyjętego w latach 90-tych modelu prywatyzacji oraz start-upom, którym dedykowana była jedna z imprez towarzyszących Kongresowi - European Start-up Days. W Kongresie wzięło udział także wielu ministrów,  wśród nich znaleźli się m.in. Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jacek Czaputowicz, szef MSZ, Teresa Czerwińska, minister finansów.

Rekordowa frekwencja

Europejski Kongres Gospodarczy to ponad 150 sesji tematycznych, 900 prelegentów i rekordowa frekwencja wśród gości - ponad 11 tysięcy uczestników. Słuchacze KSAP wzięli udział w kilkudziesięciu panelach. Największą popularnością cieszyły się te poświęcone kwestiom energetycznym, transportowym oraz cyfrowym.

Nie tylko debaty

Dla słuchaczy KSAP Kongres to nie tylko poszczególne panele i wystąpienia, ale również możliwość poznania Katowic i całego Górnego Śląska. Słuchacze mieli okazję poznać katowicki Nikiszowiec, Muzeum Śląskie, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz zabrzańskie perełki turystyki postindustrialnej - Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza.

Słuchacze KSAP o Kongresie

EKG i Startup Days były mocno zorientowane na interesujące mnie kwestie klimatyczne. Podczas pobytu w Katowicach widziałam, że całe miasto jest skupione na zbliżającym się szczycie klimatycznym COP24, widziałam wiele inicjatyw miejskich związanych z tym wydarzeniem. Dowiedziałam się dużo o nowych technologiach dla klimatu, możliwościach i perspektywach walki z ubóstwem energetycznym i ze smogiem. Ciekawym doświadczeniem było skonfrontowanie wiedzy teoretyków z wiedzą praktyków pracujących na szczeblach samorządowych. Nie mam ulubionego panelu. Byłam na samych świetnych.

Małgorzata Leonarcik-Laszkiewicz

Dla mnie Kongres to nie tylko panele, ale również to, co dzieje się między nimi. Możliwość zadania pytania danej osobie bezpośrednio, nawiązania kontaktu, to również coś bardzo cennego. Na Kongresie sporo działo się również przy stoiskach poszczególnych spółek, samorządów, czy mediów. Kongres to unikalne doświadczenie - polecam!

Łukasz Zych

Jak dla mnie, Katowicki Kongres mógłby stać się obowiązkowym punktem w programie nauczania w KSAP. Poziom merytoryczny paneli stał na bardzo wysokim poziomie. Mnie osobiście zainteresował panel poświęcony konferencji klimatycznej COP24, która również będzie się odbywać w Katowicach, pod koniec roku. Zaproszeni goście to wysokiej klasy specjaliści i urzędnicy UE. Szczególnie ciekawa była dla mnie dyskusja z udziałem ministra środowiska, w trakcie której prelegenci rozmawiali o wyzwaniach które stoją przed Polską, całą Unią Europejską i innymi krajami zaangażowanymi w polityce klimatyczną.

Piotr Juszczyk

EKG to dla mnie przede wszystkim bardzo ciekawe spotkanie ludzi z różnych środowisk. Warto pochwalić zwłaszcza świetną organizację całego wydarzenia - informatory, aplikacja, obsługa informacyjna i gastronomiczna. Najciekawszym wydarzeniem dla mnie osobiście były "European Start-up Days" - ze względu na inspirujących gości i wspaniale zaaranżowaną przestrzeń w Spodku. Cały wyjazd miał też niewątpliwie walory integracyjne, co zawsze jest zaletą przy tak dużej grupie, jak nasza.

Paulina Wojnarowska

Galeria zdjęć