15.03.2019
Informacje

KSAP o prostym języku w administracji

 „Prosty język w świetle prawa”, debata która odbyła się 13 marca 2019, była częścią cyklu spotkań dotyczących prostego języka w administracji.

Stoją dyrektor generalny Ministerstwa Inwestycji Rozwoju, Dyrektor KSAP oraz kobieta z dyktafonem

 „W ramach całego ruchu prostego języka w administracji publicznej przeprowadziliśmy już wiele szkoleń, w których w ubiegłym roku uczestniczyło ponad 500 osób” – powiedział dyrektor KSAP dr Wojciech Federczyk.

„Rozpoczynamy walkę z niezrozumiałą korespondencją w postępowaniach administracyjnych.” – podkreślił dyrektor generalny Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Robert Bartold. Zaznaczył, że uproszczenie ma na celu usprawnienie pracy administracji i podniesienie jakości obsługi obywateli.

Dyrektor KSAP przywołał przykład II Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, który dzięki uproszczeniu komunikacji i zmianie formatu wezwań do zapłaty znacząco poprawił ściągalność zaległych płatności. Projekt ten został doceniony przez kapitułę konkursu "Menedżer innowacyjnych praktyk w instytucjach publicznych 2018", organizowanego w ramach Forum Zarządzania Publicznego, które jest wspólną inicjatywą KSAP, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podczas spotkania teoretycy i praktycy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie upraszczania pism w postępowaniu administracyjnym. Odbył się również panel dyskusyjny z udziałem prawników i ekspertów z zakresu prostej komunikacji w urzędach, a także językoznawców i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Wydarzenie moderował dr Marcin Sakowicz, doradca dyrektora KSAP.

Porozumienie „Prosto i kropka”

KSAP jest sygnatariuszem porozumienia na rzecz prostej komunikacji w urzędach, podpisanego 3 października 2018 roku w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, w ramach inicjatywy „Prosto i kropka”.

Przeczytaj więcej na temat Porozumienia.

Vlog „Prosto i kropka”

Krajowa Szkoła razem z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju przygotowała cykl 10 filmów przekazujący w przystępny i dowcipny sposób wiedzę nt. prostego języka i sposobów jego upraszczania. Autorem i zarazem prowadzącym vlog jest współpracujący z KSAP dr Tomasz Piekot, kierownik Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, twórca polskiego modelu efektywnego pisania i certyfikatu prostej polszczyzny, lingwista i trener prostego języka. 

Obejrzyj filmy.